XXIII. Český a XVIII. Česko-Slovenský sjezd spánkové medicíny

mapa není k dispozici

Datum / čas
Date(s) - 10/11/2022 - 11/11/2022
Celý den

Kategorie


KONGRES SPÁNKOVÉ MEDICÍNY

10. – 11. listopadu 2022, Imperial Hotel Ostrava

web kongresu

Vážené kolegyně a kolegové,

po dlouhých 13 letech se bude v Ostravě opět konat česko-slovenský kongres spánkové medicíny. Náš obor za tu dobu urazil velký kus cesty: rozvinuly se poznatky z fyziologie a patofyziologie spánku, pochopili jsme leccos o významu spánku pro kognitivní funkce; zaznamenali jsme rozvoj diagnostiky a léčby hypoventilace vázané na spánek; došlo k výraznému rozvoji telemetrie a výrazně se posunul technický vývoj u přístrojů k léčbě spánkové apnoe a hypoventilace (PAP); daří se zavádět do praxe nové diagnostické metody jako vyšetřování hypokretinu v likvoru pro diagnostiku narkolepsie ; spánková medicína navázala spolupráci s dalšími klinickými obory.

Současně se daří zlepšovat dostupnost diagnosticko-terapeutické péče v oblasti somnologie, kdy vznikla řada nových pracovišť věnujících se různým aspektům spánkové medicíny.

Naše doba přináší také řadu výzev: můžeme očekávat zvyšující se tlak na efektivitu naší práce jak z hlediska financování zdravotní péče, tak z hlediska racionálního rozložení sil zdravotnictví.

A právě i v této době rychlého vývoje a složitých výzev potřebujeme vzájemně se setkávat, sdělit si svoje odborné zkušenosti a třeba i jen obyčejně si popovídat. Těšíme se, že se nám v Ostravě společně podaří tyto cíle naplnit.

Za orgaizační výbor

MUDr. Vilém Novák, Ph.D.